انواع سرم تقویتی

انواع سرم تقویتی
سرم تقویتی

انواع سرم تقویتی با هدف درمان و جبران مواد از دست رفته بدن تجویز می شوند. این نوع سرم ها زمانی که بیمار نمی تواند به راحتی از طریق دهان دارو را دریافت کند و یا باید بلافاصله الکترولیت ها، مواد معدنی و… را جهت تامین انرژی و تعادل بدن دریافت کند، تزریق می شوند. فراموش نکنید که نمی توان خودسرانه اقدام به تزریق انواع سرم تقویتی نمود و هر افت فشاری نباید باعث شود تا شما تصمیم ناگهانی در این زمینه بگیرید، اما اگر ضعف یا بیماری شما به گونه ای است که هر چند وقت یکبار باید انواع سرم تقویتی را دریافت کنید، ممکن است رفت و آمد و مراجعه مرتب به مراکز درمانی برای شما کمی مشکل به نظر برسد از همین رو می توانید سرم تراپی در منزل را توسط مراکز خدمات پرستاری نام آشنا مانند مرکز خدمات پرستاری تهران درمان درخواست نمایید. اگر شما یا بیمار تان پس از ویزیت پزشک باید جهت درمان و بهبود شرایط خود سرم تقویتی دریافت نمایید، بهتر است با ادامه مقاله زیر همراه باشید تا اطلاعات مفیدی را در این زمینه کسب نمایید.

سرم تقویتی برای ضعف بدن

انواع سرم تقویتی با توجه به نیاز بدن و نوع بیماری تجویز می‌ شوند.  مهمترین انواع سرم تقویتی عبارتند از:

سرم سالین

سرم سالین که به سرم تقویتی نمکی نیز معروف است، همانطور که از نامش پیداست، محلول نمکی است که حجم خون را افزایش می دهد. گاهی به دلیل بیماری ممکن است حجم این ماده حیاتی در خون یک لیتر یا بیشتر کاهش پیدا کند که این در نهایت می تواند بر عملکرد سیستم عصبی خودمختار که در سندرم خستگی مزمن، فیبرومیالژیا و سایر اختلالات مشابه دخیل است، تأثیر بگذارد. سرم سالین حجم خون را افزایش داده و اجازه می دهد خون بیشتری به بافت ها، اندام ها و مغز برسد.

سرم دکستروز

از دیگر انواع سرم تقویتی سرم دکستروز یا سرم تقویتی قندی است که برای تامین آب مورد نیاز بدن، کنترل شرایط بیمار قبل از جراحی، تامین انرژی، تنظیم میزان گلوکز و  درمان بیماری هایی مانند کمر درد تجویز می شود. این سرم انواع مختلف با درصدهای متفاوت دارد که بنا بر نیاز بیمار تجویز می شوند.

 سرم آمینو اسید

سرم آمینو اسید از تجزیه پروتئین پیشگیری کرده و باعث بهبود و التیام هرچه سریعتر زخم ها می شود. این سرم حاوی اسید آمینه ها، نیتروژن و الکترولیت ها است.  سرم آمینو اسید برای بیمارانی که از نارسایی شدید کبدی، کلیوی، آنسفالوپاتی، نارسایی قلبی، بیماری های ریوی و… رنج می برند، توصیه می شود.

سرم تقویتی برای سرماخوردگی
بهبود ضعف بدن با سرم تقویتی

آمپول تقویتی برای ضعف بدن

با تزریق چه آمپول یا سرمی میتوان به تقویت بدن کمک کرد؟ این مقاله توسط مجموعه خدمات پرستاری تهران درمان نگارش شده تا شما بهتر بتوانید برای ارتقا سلامتی خود تصمیم گیری نمایید.

ضعف عضلانی و سیستم ایمنی بدن به راحتی شما را در معرض بیماری های مختلف قرار می‌دهد. از طرفی ابتلا به بیماری‌های مختلف از جمله کرونا و بیماری هایی که عملکرد سیستم بدنی را تحت تاثیر قرار می‌دهند، می‌تواند باعث ضعف، خستگی، درد عضلانی و… شود. در این صورت ممکن است آمپول تقویتی برای افراد تجویز شود. تجویز آمپول تقویتی بر اساس نیازهای بدن بیمار خواهد بود. گاهی کمبود مایعات، عدم تعادل الکترولیت ها، کمبود مواد مغذی از جمله انواع ویتامین‌ها مانند ویتامین C، ویتامین B و… باعث ضعف بدن می‌شوند. در این صورت پزشک آمپول های تقویتی از جمله آمپول نوروبیون، ب کمپلکس، ویتامین E، روی و… را تجویز خواهد نمود تا از این طریق بتوان به محافظت و بازسازی اعصاب، بافت و سلول‌های بدن کمک نمود.

در این بین آمپول نوروبیون یک داروی تقویتی خوب برای سیستم ایمنی محسوب می‌شود که در سراسر جهان جهت درمان و پیشگیری از بیماری ها بسیار تجویز می‌شود. این آمپول از ویتامین های گروه B تشکیل شده است و می‌تواند کمبودهای تغذیه بدن را به خوبی جبران کند، موجب بهبود خون‌سازی و تقسیم سلولی شود و در درمان اختلالات جسمی و حتی روحی یک عامل موثر باشد. نکته مهمی که در این زمینه وجود دارد این است که تزریق هیچ آمپولی نباید به صورت خودسرانه باشد، زیرا ممکن است به دلیل شرایط نهفته در بدن یا سایر بیماری‌هایی که فرد دارد، عوارض جبران ناپذیر به همراه داشته باشد.

نحوه تزریق سرم تقویتی 

نحوه تزریق سرم وریدی در اکثر موارد به وسیله آنژیوکت است. پرستار قبل از هر چیز باید بتواند به خوبی رگ گیری کند و رگ  بیمار را به درستی جهت تزریق پیدا نماید. پس از آن مراحل تزریق مانند هواگیری سرم، درست نگه داشتن دست، وارد کردن سوزن آنژیوکت و… باید مرحله به مرحله و با دقت انجام شود تا بیمار بتواند بدون کمترین مشکل و عارضه جانبی سرم مورد نیاز برای بدن خود را دریافت کند. البته در برخی افراد به دلایل مختلف از جمله عدم هیدراته بودن کافی بدن، استرس، بیماری و… پیدا کردن رگ به راحتی امکان پذیر نیست، اما جای نگرانی نیست یک  پرستار و پزشک با تجربه می تواند از روش ها و راهکارهای پزشکی برای بهبود این شرایط استفاده کند.

دیگران می خوانند: نگهداری از سالمند شبانه روزی در منزل

بهترین سرم تقویتی بدن

شاید شما هم هنگام ضعف و بیماری از خود پرسیده باشید که بهترین سرم تقویتی بدن چیست؟  این سوال باید پس از ویزیت پزشک در منزل  و مراکز درمانی پاسخ داده شود و به این صورت نیست که خودسرانه بتوان توسط افراد ناآگاه در منزل انواع  سرم تقویتی را تزریق نمود، بنابراین قبل از هر اقدامی به پزشک مراجعه کنید. اگر بیمار شما به دلایل شرایط جسمی نمی تواند مسافت رسیدن به مطب دکتر را طی مراجعه کند از مراکز خدمات پرستاری جهت دکتر در منزل کمک بگیرید.

بهترین سرم تقویتی بدن
تزریق سرم تقویتی در منزل توسط پرستار خانم و پرستار آقا

تاثیر سرم تقویتی بر بدن

انواع سرم تقویتی باعث می‌ شوند تا مایعاتی که خون جهت جریان بهتر در بدن لازم دارد تامین شوند. تاثیر سرم تقویتی بر بدن باعث میشود تا بیمارانی که به دلیل مشکلات گوارشی نمی تواند مواد مغذی بدن را دریافت کنند، بتوانند هرچه بهتر و سریعتر این مواد را دریافت کنند تا از افت قند، بیهوشی و سایر مشکلات در امان باشند. سرمی که از طریق تزریق وریدی به بدن وارد می شود خیلی سریع تر در اختیار جریان خون قرار می گیرد تا خون این مواد را به سلول ها جهت تغذیه و عملکرد بهتر انتقال دهد. 

 سرم تقویتی بدون نسخه

انواع سرم تقویتی بدون نسخه و بدون توجه به سن و شرایط پزشکی فرد باعث می‌ شود تا عوارض خطرناکی بیمار را تهدید کند. تزریق خود سرانه می‌ تواند به صورت ناگهانی قند و فشار خون را افزایش دهد، این به خصوص در بیماران دیابتی و قلبی بسیار خطرناک است. ادم یا ورم ریه، فشار به کلیه، قلب، ریه، مغز، آسیب به عروق و بافت ها از دیگر مشکلاتی است که ممکن است سرم تقویتی بدون نسخه و تجویز پزشک به همراه داشته باشد.

سرم تقویتی برای سرماخوردگی

سرماخوردگی شرایطی است که بسیاری از افراد تجربه می کنند و خیلی زود هم می خواهند بهبود یابد و از همین رو به انواع داروها و درمان های پزشکی رجوع می کنند. یکی از راهکارهایی که افراد می خواهند درباره ی آن بدانند، انواع سرم تقویتی برای درمان سرماخوردگی است. چون معتقدند که سرم سریع ترین تاثیر را دارد. سرم تقویتی برای سرما خوردگی زمانی تجویز می شود که بیمار به دلیل سن کم یا کهولت سن، شرایط خاص پزشکی، عدم دریافت صحیح مواد غذایی و دارویی، اسهال و استفراغ شدید و… نتواند مواد مغذی و داروهای تقویتی را جهت بهبود درمان بیماری خود دریافت کند، در این صورت پزشک ممکن است انواع سرم تقویتی را تجویز نماید. همچنین گاهی ممکن است آنتی بیوتیک ها و سایر داروهای  تزریقی مورد نیاز نیز در سرم جهت درمان سریع تر وارد شوند.

سرم تقویتی برای سرماخوردگی
تزریق سرم در سرماخوردگی

آمپول تقویتی داخل سرم

آمپول به صورت وریدی یا عضلانی می‌تواند ویتامین ها و مواد مغذی را وارد بدن نماید. علاوه بر این تزریق از طریق سرم به انتقال سریعتر مایعات و مواد معدنی مورد نیاز بدن کمک خواهد کرد. در بیشتر مواقع سرم برای جبران مایعات از دست رفته، عدم تعادل الکترولیتها تجویز میشود. زمانی که شرایط بیماری منجر به مسمومیت، استفراغ، خونریزی، اسهال و غیره می‌شود به دلیل آنکه سطح مایعات بدن کاهش پیدا می‌کند سرم تجویز می‌شود. سرم انواع مختلفی دارد. سرم قندی و سرم قندی نمکی از شناخته‌ شده ترین انواع سرم ها در بین عموم هستند. با تزریق آمپول تقویتی داخل سرم میتوان کمبود ویتامین‌ها و مواد مغذی بدن را نیز تامین کرد.

چه آمپول هایی را میتوان داخل سرم زد؟

تزریق آمپول در سرم‌ها یکی از دقیق‌ترین و حساس‌ترین کارهایی است که باید زیر نظر پزشک متخصص و پرستاران آموزش دیده و مجرب انجام شود، زیرا ممکن است بین ترکیبات شیمیایی سرم و دارو تداخل ایجاد شود. این می‌تواند بسیار چالش برانگیز بوده و حتی خطرساز باشد. در واقع این دکتر است که بر اساس شرایط پزشکی بیمار و نوع سرم مورد نیاز تصمیم نهایی را برای تزریق آمپول تقویتی یا سایر آمپول‌ها در سرم خواهد گرفت.

انواع آمپول تقویتی که در بالا ذکر شد در دوزهای مختلف بر اساس نیاز بیمار جهت تقویت و بهبود سیستم ایمنی در سرم تزريق خواهند شد.

آمپول تقویتی برای سرماخوردگی

ویروس ها نقش مهمی در ابتلا به سرماخوردگی دارند. هرچند که عوامل باکتریایی نیز می‌توانند در این زمینه مقصر باشند. اگر عامل ویروسی باعث سرماخوردگی شده باشد، راه‌های تنفسی را مسدود کرده و باعث التهاب، تحریک و ترشح مخاط از بینی و گلو میشود. آمپول‌های تقویتی مختلفی برای بهبود این شرایط تجویز خواهند شد. به عنوان مثال:

  • ویتامین C

یک آنتی اکسیدان خوب برای مقابله با التهاب است.

  • نوروبیون

با تاثیرگذاری بر گلبول‌های قرمز به تقویت سیستم ایمنی کمک خواهد کرد.

  • ویتامین B6

با هدف افزایش تولید گلبول‌های سفید برای مقابله با عوامل ویروسی و باکتریایی تزریق می‌شود.

  • روی

با تقویت عملکرد سلول‌های ایمنی بدن به مبارزه یا سرما خوردگی کمک خواهد کرد.

  • ویتامین E

به عنوان یک آنتی اکسیدان قوی برای مبارزه با عفونت توصیه می شود.

حرف آخر

سرم تراپی و تزریقات در منزل نیاز همه بیمارانی است که باید به صورت مرتب انواع سرم تقویتی و دیگر سرم های درمانی را دریافت کنند. مرکز خدمات پرستاری تهران درمان با در اختیار داشتن کادر حرفه ای از پزشکان و پرستاران پاسخگوی خوبی برای نیازهای شما در این بخش است، زیرا این مجموعه خود را جهت ارائه خدمات حرفه ای و اصولی متعهد جهت می داند تا به بهترین شکل ممکن سلامت بیماران تامین شود. جهت مشاوره و آگاهی از خدمات این مرکز می توانید با ما تماس تلفنی گرفته و یا از طریق پیج اینستاگرام تهران درمان با ما در ارتباط باشید. یا برای مشاوره رایگان آنلاین، در صفحه (تماس با ما)، دسترسی داشته باشید.

درخواست مشاوره رایگان و استعلام قیمت خدمات

برای مشاوره رایگان توسط مشاورین ما فرم زیر را پر کنید.(کارشناسان ما در سریع ترین زمان، با توجه به الویت درخواست ها، با شما تماس می گیرند)

همچنین می توانید با شماره های 02177530617 و 02177531124 برای خدمات در تهران تماس حاصل نمایید

نشانی کوتاه صفحه:
اشتراک گذاری:
مطالب مرتبط :
ارسال دیدگاه و طرح سوال :

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برای امنیت ، استفاده از سرویس ریکپچای گوگل الزامی است که منوط به خط مشی رازداری و شرایط استفاده گوگل است.

من با این قوانین موافقم.

پیمایش به بالا

درخواست فوری

در موقعیتی اورژانسی هستید و به خدمات ما نیاز دارید؟
با تهران درمان تماس بگیرید یا فرم زیر را تکمیل نمایید

logo

تلفن های تماس تهران درمان به صورت 24 ساعته :

Skip to content