emergency-call

انواع سرم تقویتی

انواع سرم تقویتی

انواع سرم تقویتی با هدف درمان و جبران مواد از دست رفته بدن تجویز می شوند. این نوع سرم ها زمانی که بیمار نمی تواند به راحتی از طریق دهان دارو را دریافت کند و یا باید بلافاصله الکترولیت ها، مواد معدنی و… را جهت تامین انرژی و تعادل بدن دریافت کند، تزریق می شوند. فراموش نکنید که نمی توان خودسرانه اقدام به تزریق انواع سرم تقویتی نمود و هر افت فشاری نباید باعث شود تا شما تصمیم ناگهانی در این زمینه بگیرید، اما اگر ضعف یا بیماری شما به گونه ای است که هر چند وقت یکبار باید انواع سرم تقویتی را دریافت کنید، ممکن است رفت و آمد و مراجعه مرتب به مراکز درمانی برای شما کمی مشکل به نظر برسد از همین رو می توانید سرم تراپی در منزل را توسط مراکز خدمات پرستاری نام آشنا مانند مرکز خدمات پرستاری تهران درمان درخواست نمایید. اگر شما یا بیمار تان پس از ویزیت پزشک باید جهت درمان و بهبود شرایط خود سرم تقویتی دریافت نمایید، بهتر است با ادامه مقاله زیر همراه باشید تا اطلاعات مفیدی را در این زمینه کسب نمایید.

درخواست مشاوره رایگان و استعلام قیمت

برای مشاوره رایگان توسط مشاورین ما فرم زیر را پر کنید. (ما نگرانی شما را درک می کنیم و فوری تماس می گیریم)

همچنین می توانید با شماره های 02188829056 و 02188829057 تماس حاصل نمایید

حوزه خدمات رسانی استان تهران و استان البرز

سرم تقویتی برای ضعف بدن

انواع سرم تقویتی با توجه به نیاز بدن و نوع بیماری تجویز می‌ شوند.  مهمترین انواع سرم تقویتی عبارتند از:

سرم سالین

سرم سالین که به سرم تقویتی نمکی نیز معروف است، همانطور که از نامش پیداست، محلول نمکی است که حجم خون را افزایش می دهد. گاهی به دلیل بیماری ممکن است حجم این ماده حیاتی در خون یک لیتر یا بیشتر کاهش پیدا کند که این در نهایت می تواند بر عملکرد سیستم عصبی خودمختار که در سندرم خستگی مزمن، فیبرومیالژیا و سایر اختلالات مشابه دخیل است، تأثیر بگذارد. سرم سالین حجم خون را افزایش داده و اجازه می دهد خون بیشتری به بافت‌ها، اندام‌ها و مغز برسد.

سرم دکستروز

از دیگر انواع سرم تقویتی سرم دکستروز یا سرم تقویتی قندی است که برای تامین آب مورد نیاز بدن، کنترل شرایط بیمار قبل از جراحی، تامین انرژی، تنظیم میزان گلوکز و  درمان بیماری هایی مانند کمر درد تجویز می شود. این سرم انواع مختلف با درصدهای متفاوت دارد که بنا بر نیاز بیمار تجویز می شوند.

 سرم آمینو اسید

سرم آمینو اسید از تجزیه پروتئین پیشگیری کرده و باعث بهبود و التیام هرچه سریعتر زخم ها می شود. این سرم حاوی اسید آمینه ها، نیتروژن و الکترولیت ها است.  سرم آمینو اسید برای بیمارانی که از نارسایی شدید کبدی، کلیوی، آنسفالوپاتی، نارسایی قلبی، بیماری های ریوی و… رنج می برند، توصیه می شود.

سرم تقویتی برای ضعف بدن

نحوه تزریق انواع سرم تقویتی 

نحوه تزریق سرم وریدی در اکثر موارد به وسیله آنژیوکت است. پرستار قبل از هر چیز باید بتواند به خوبی رگ گیری کند و رگ  بیمار را به درستی جهت تزریق پیدا نماید. پس از آن مراحل تزریق مانند هواگیری سرم، درست نگه داشتن دست، وارد کردن سوزن آنژیوکت و… باید مرحله به مرحله و با دقت انجام شود تا بیمار بتواند بدون کمترین مشکل و عارضه جانبی سرم مورد نیاز برای بدن خود را دریافت کند. البته در برخی افراد به دلایل مختلف از جمله عدم هیدراته بودن کافی بدن، استرس، بیماری و… پیدا کردن رگ به راحتی امکان پذیر نیست، اما جای نگرانی نیست یک  پرستار و پزشک با تجربه می تواند از روش ها و راهکارهای پزشکی برای بهبود این شرایط استفاده کند.

بهترین سرم تقویتی بدن

شاید شما هم هنگام ضعف و بیماری از خود پرسیده باشید که بهترین سرم تقویتی بدن چیست؟  این سوال باید پس از ویزیت پزشک در منزل  و مراکز درمانی پاسخ داده شود و به این صورت نیست که خودسرانه بتوان توسط افراد ناآگاه در منزل انواع  سرم تقویتی را تزریق نمود، بنابراین قبل از هر اقدامی به پزشک مراجعه کنید. اگر بیمار شما به دلایل شرایط جسمی نمی تواند مسافت رسیدن به مطب دکتر را طی مراجعه کند از مراکز خدمات پرستاری جهت دکتر در منزل کمک بگیرید.

بهترین سرم تقویتی بدن

تاثیر سرم تقویتی بر بدن

انواع سرم تقویتی باعث می‌ شوند تا مایعاتی که خون جهت جریان بهتر در بدن لازم دارد تامین شوند. تاثیر سرم تقویتی بر بدن باعث می‌شود تا بیمارانی که به دلیل مشکلات گوارشی نمی تواند مواد مغذی بدن را دریافت کنند، بتوانند هرچه بهتر و سریعتر این مواد را دریافت کنند تا از افت قند، بیهوشی و سایر مشکلات در امان باشند. سرمی که از طریق تزریق وریدی به بدن وارد می شود خیلی سریع تر در اختیار جریان خون قرار می گیرد تا خون این مواد را به سلول ها جهت تغذیه و عملکرد بهتر انتقال دهد. 

 سرم تقویتی بدون نسخه

انواع سرم تقویتی بدون نسخه و بدون توجه به سن و شرایط پزشکی فرد باعث می‌ شود تا عوارض خطرناکی بیمار را تهدید کند.  تزریق خود سرانه می‌ تواند به صورت ناگهانی قند و فشار خون  را افزایش دهد، این به خصوص در بیماران دیابتی و قلبی بسیار خطرناک است. ادم یا ورم ریه، فشار به کلیه، قلب، ریه، مغز، آسیب به عروق و بافت ها از دیگر مشکلاتی است که ممکن است سرم تقویتی بدون نسخه و تجویز پزشک به همراه داشته باشد.

سرم تقویتی برای سرماخوردگی

سرماخوردگی شرایطی است که بسیاری از افراد تجربه می کنند و خیلی زود هم می خواهند بهبود یابد و از همین رو به انواع داروها و درمان های پزشکی رجوع می کنند. یکی از راهکارهایی که افراد می خواهند درباره ی آن بدانند، انواع سرم تقویتی برای درمان سرماخوردگی است. چون معتقدند که سرم سریع ترین تاثیر را دارد. سرم تقویتی برای سرما خوردگی زمانی تجویز می شود که بیمار به دلیل سن کم یا کهولت سن، شرایط خاص پزشکی، عدم دریافت صحیح مواد غذایی و دارویی، اسهال و استفراغ شدید و… نتواند مواد مغذی و داروهای تقویتی را جهت بهبود درمان بیماری خود دریافت کند، در این صورت پزشک ممکن است انواع سرم تقویتی را تجویز نماید. همچنین گاهی ممکن است آنتی بیوتیک ها و سایر داروهای  تزریقی مورد نیاز نیز در سرم جهت درمان سریع تر وارد شوند.

سرم تقویتی برای سرماخوردگی

حرف آخر

سرم تراپی و تزریقات در منزل نیاز همه بیمارانی است که باید به صورت مرتب انواع سرم تقویتی و دیگر سرم های درمانی را دریافت کنند. مرکز خدمات پرستاری تهران درمان با در اختیار داشتن کادر حرفه ای از پزشکان و پرستاران پاسخگوی خوبی برای نیازهای شما در این بخش است، زیرا این مجموعه خود را جهت ارائه خدمات حرفه ای و اصولی متعهد جهت می داند تا به بهترین شکل ممکن سلامت بیماران تامین شود. جهت مشاوره و آگاهی از خدمات این مرکز می توانید با ما تماس تلفنی گرفته و یا از طریق پیج اینستاگرام تهران درمان با ما در ارتباط باشید.

اشتراک گذاری در فضای مجازی :

لینک کوتاه این نوشته :

مطالب مرتبط :
...............................
...........................................................................................................................................................................................
ارسال دیدگاه :
...............................
...........................................................................................................................................................................................

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

درخواست فوری

اگر در موقعیتی بحرانی هستید و به ما نیاز دارید با شماره های زیر تماس بگیرید