emergency-call

پانسمان زخم

خدمات پانسمان زخم

درمان زخم بستر و پانسمان زخم همراه با مشاوره و خدمات بالینی توسط کارشناسان مجرب زخم

دریافت مشاوره و اطلاع از هزینه تعویض پانسمان در منزل

درخواست مشاوره رایگان و استعلام قیمت

برای مشاوره رایگان توسط مشاورین ما فرم زیر را پر کنید. (ما نگرانی شما را درک می کنیم و فوری تماس می گیریم)

همچنین می توانید با شماره های 02188829056 و 02188829057 تماس حاصل نمایید

حوزه خدمات رسانی استان تهران و استان البرز

پانسمان زخم در منزل

زخم ها، آسیب هایی هستند که  پوست یا سایر بافت های بدن را تحت تاثیر قرار داده و آن ها را تخریب می کنند. زخم ها،  شامل بریدگی، سوختگی خراش، سوراخ شدن پوست و… هستند. آنها اغلب به دلیل تصادف رخ می دهند، اما جراحی و بخیه ها نیز می توانند باعث ایجاد زخم شوند. زخم های جزئی معمولاً جدی نیستند، اما تمیز کردن آنها مهم است. زخم های جدی و عفونی ممکن است نیاز به کمک های اولیه داشته باشند، بنابراین پانسمان زخم در منزل، به طور مرتب و دقیق بسیار اهمیت دارد، زیرا بسیاری از افرادی که دچار زخم های عمیق هستند به راحتی نمی توانند به مراکز درمانی جهت تعویض پانسمان و شستشو های روزانه  مراجعه کنند. اگر زخم عمیق است، نمی توانید خودتان آن را ببندید، خونریزی را متوقف کنید یا چرک و عفونت را خارج کنید،  باید مراقبت های اولیه مانند پانسمان زخم در منزل را جدی بگیرید. در صورت عدم مراقبت و رسیدگی صحیح این وضعیت بسیار خطرناک خواهد شد. مراجعه به یک مرکز خدمات پرستاری معتبر و باسابقه مانند، مرکز خدمات پرستاری تهران درمان، جهت دریافت خدمات پانسمان زخم  در منزل، راهی برای درمان آسان و مطمئن در خانه است. اگر می خواهید درباره چگونگی درمان انواع زخم و هزینه های مرتبط با آن بیشتر بدانید با ادامه مقاله زیر همراه باشید.

مزایای پانسمان زخم در منزل

 

چرا پانسمان زخم در منزل؟ 

افرادی که به دلایل مختلف مانند سوختگی یا تصادف، دچار زخم های حاد و شدید شده‌اند، به دلیل درد، تورم و حتی خونریزی به راحتی نمی توانند جهت درمان و پانسمان زخم خود به مراکز درمانی مراجعه کنند و از طرفی تاخیر در تعویض پانسمان  و شستشوی زخم، باعث می شود تا زمان بهبودی و درمان طولانی شود. از همین رو، پانسمان زخم در منزل، به عنوان یک راهکار مفید و اثربخش برای این افراد توصیه می شود. اگر پانسمان در منزل به درستی انجام شود، بیمار از عوارض احتمالی ناشی از عدم ضدعفونی کردن و شستشوی صحیح در امان خواهد بود و شرایط مطلوبی را در طی دوران درمان خواهد داشت.

پانسمان زخم باز در منزل

زخم باز، به دلیل پارگی سوراخ شدن و یا سوختگی به وجود می‌آید. در این صورت نه تنها لایه سطحی پوست بلکه بافتهای زیرین آن نیز آسیب می‌بینند. پانسمان زخم باز در منزل با استفاده از تکنیک های مختلفی انجام می شود و این بستگی به نوع زخم، محل آسیب دیده و میزان عفونت دارد. اگر زخم دچار خونریزی است، قبل از هر چیز باید خونریزی را کنترل نمود. به این صورت که لبه های اطراف زخم را تا حد ممکن به هم نزدیک کرده و با قرار دادن گاز استریل و فشار خون را کنترل کرد. پس از آن شستشو با استفاده از محلول ضدعفونی کننده ملایم، بسیار اهمیت دارد. بعد از ضدعفونی کردن زخم باید یک گاز استریل روی آن قرار دهید، به طوری که روی زخم کاملاً پوشانده شود. سپس پانسمان زخم جهت عدم جابجایی گاز استریل و تماس آلودگی ها با سطح پوست باید انجام شود.

نحوه تعویض پانسمان زخم جراحی

پانسمان زخم در منزل برای افرادی که به هر دلیل  اقدام به جراحی نموده و توان حرکتی محدودی دارند، می‌تواند به درمان هر چه سریعتر کمک کند. نحوه تعویض پانسمان زخم جراحی، توسط پرستار یا اراِئه دهنده مراقبت های بهداشتی در منزل به صورت زیر است:

 • جهت پانسمان زخم در منزل یا هر مکان دیگری، ابتدا باید دستها به طور کامل شسته شوند.
 • میز کار و سطحی که قرار است لوازم تعویض پانسمان روی آن قرار داده شود، باید کاملاً تمیز و استریل شود.
 • با استفاده از دستکش طبی پانسمان قدیمی برداشته می شود.
 • اگر پانسمان به زخم چسبیده باشد با استفاده از محلول ضدعفونی کننده باید آن را خیس نمود و دوباره به آرامی و با دقت پانسمان را از روی پوست جدا کرد.
 • سرم شستشو، جهت ضدعفونی کردن محل زخم، روی آن ریخته می شود.
 • در مرحله بعدی پانسمان زخم در منزل، پرستار با استفاده از یک گاز استریل آلودگی های روی زخم را به آرامی پاک می‌کند. این کار باید با احتیاط انجام شود تا زخم مجدد دچار خونریزی نشود.
 • در آخرین مرحله، زخم باید به خوبی پانسمان شود تا از تماس با هر سطح آلوده در امان باشد.

 

نحوه تعویض پانسمان زخم جراحی

 

شستشوی زخم بخیه چگونه است؟

شستشوی زخم بخیه، یکی دیگر از خدمات پانسمان زخم در منزل است. به طور کلی، بخیه به دو صورت قابل جذب و غیر قابل جذب انجام می شود. بهتر است، بخیه های قابل جذب تا دو روز و  بخیه های غیر قابل جذب، تا یک روز کاملاً خشک نگه داشته شوند. مراحل شستشوی زخم بخیه به شرح زیر است:

 • پس از طی این مدت، به آرامی با آب گرم و صابون، محل زخم بخیه باید شسته شود.
 • پس از آن باید با دستمال نخی نرم یا گاز استریل محل زخم به خوبی خشک شود.
 • در صورت تجویز پزشک، باید یک لایه نازک از پماد آنتی بیوتیک روی زخم قرار داده شود.

 برخی از انواع زخم بخیه به پانسمان نیاز ندارند،  بنابراین هنگام مراجعه پرستار جهت پانسمان زخم در منزل، در این مورد از او سوال بپرسید.

شستشوی زخم بخیه چگونه است؟

 

درمان زخم بستر در منزل

زخم بستر عارضه ای است که در اثر عدم تحرک بیماران و افرادی که قادر به جابجایی وضعیت فیزیکی خود نیستند، رخ می‌ دهد. علاوه بر پانسمان زخم در منزل، یکی از خدماتی که توسط مرکز خدمات پرستاری تهران درمان انجام می شود، درمان زخم بستر در منزل است. افرادی که دچار زخم بستر می شوند، به پرستاری منظم و مرتب پانسمان زخم در منزل نیاز دارند تا از عمیق ترشدن زخم ها، از بین رفتن بافت ها و چربی های زیر پوست جلوگیری شود. اقدامات اساسی که جهت درمان این عارضه باید انجام شود به شرح زیر است:

 • حرکت و تغییر وضعیت نشستن و خوابیدن بیمار هر 2 تا 3 ساعت یکبار
 • استفاده از تشک های طبی مناسب
 • استفاده از رژیم غذایی مناسب و کنترل تغذیه روزانه بیماران
 • هیدراته نگه داشتن بیماران جهت کنترل آسیب ها و زخم های پوستی
 • شستشوی مرتب و روزانه محل زخم، جهت از بین بردن سلول های مرده از روی سطح پوست
 • برداشتن فشار از روی ناحیه زخم

قیمت پانسمان زخم در منزل

هزینه تعویض پانسمان در منزل، به میزان جراحت و آسیب دیدگی و همچنین نوع خدماتی که بیمار باید جهت پانسمان زخم در منزل، دریافت کند، بستگی دارد. به عنوان مثال هزینه پانسمان زخم بستر درمنزل، به میزان آسیب دیدگی، وسایلی که پرستار جهت پانسمان زخم باید تهیه کند، هزینه ایاب و ذهاب و… بستگی دارد.

پانسمان در منزل تهران

اگر در تهران سکونت دارید و می خواهید از خدمات پانسمان در منزل تهران به صورت حرفه ای، بهره مند شوید، به شما مرکز خدمات پرستاری تهران درمان معرفی می شود. جهت دریافت مناسب ترین هزینه پانسمان زخم در منزل به همراه بالاترین کیفیت خدمات، شما می توانید به پیج اینستاگرام تهران درمان و یا لینک های ارتباطی سایت مراجعه کنید.

درخواست فوری

اگر در موقعیتی بحرانی هستید و به ما نیاز دارید با شماره های زیر تماس بگیرید