emergency-call

شستشوی گوش در منزل

پس از تماس شما با کارشناسان مرکز مشاوره تلفنی در صورت نیاز از شما خواسته میشود داروهای خاصی را تهیه کرده و تا چند روز در گوش بیمار بریزید سپس پزشک مرکز طبق برنامه ریزی قبلی به منزل مددجو اعزم می شود و اقدامات لازم جهت شستشوی گوش را در منزل انجام می دهد.

قیمت خدمات شستشوی گوش در منزل توسط پزشک

درخواست مشاوره رایگان و استعلام هزینه

برای مشاوره رایگان توسط مشاورین ما فرم زیر را پر کنید. (ما نگرانی شما را درک می کنیم و فوری تماس می گیریم)

همچنین می توانید با شماره های 02188829056 و 02188829057 تماس حاصل نمایید

حوزه خدمات رسانی استان تهران و استان البرز

آشنایی بیشتر با چگونگی شستشوی گوش در منزل

گوش علاوه بر عملکردی که برای شنوایی ایفا می‌کند، عملکردهای مهم دیگری نیز دارد و به دلیل ارتباط با حلق و بینی به مراقبت نیاز دارد. یکی از عملکردهای حفاظتی گوش، تولید موم و جرم‌هایی است که در حالت عادی برای سلامت و حفاظت از گوش لازم هستند.

اما شستشوی گوش در منزل به صورت صحیح چگونه امکان پذیر است؟ آیا همه افراد باید شستشو گوش را مرتب انجام دهند؟ برای یافتن پاسخ این سوالات، خواندن مقاله زیر به شما توصیه می گردد. در این مقاله همه آنچه که باید در مورد شستشوی گوش در منزل بدانید، فراهم شده است.

گوش دارای اعصاب حسی است که هر کدام از آن ها عملکرد های کاملا متفاوتی را ایفا می نمایند. گوش نه تنها عضو شنیداری است بلکه در حفظ تعادل و کنترل بدن نیز نقش اساسی دارد، بنابراین مراقبت و حفظ سلامت گوش به عنوان یکی از اعضای مهم  بدن، بسیار مهم است. برخی از افراد برای مراقبت و تمییزی گوش خود، مرتبا از گوش پاک کن پنبه ای استفاده می کنند و آن را جزو وسایل بهداشتی ضروری در خانه  می دانند. اگر شما هم یکی از افرادی هستید که از این روش جهت تمییز کردن گوش، پیروی می کنید، باید قبل از هر چیز در مورد راهکارهای تمییز کردن  و شستشوی گوش در منزل آگاهی لازم را داشته باشید تا با کمترین میزان آسیب، بتوانید از این عضو حیاتی و حساس مراقبت نمایید.

علاوه‌بر این ممکن است به دلیل ورود اجسام خارجی یا حشرات به گوش، لازم باشد تا برای جلوگیری از آسیب به اندام‌های داخلی گوش و جلوگیری از آسیب دیدن پرده‌ی گوش و شنوایی، عمل شستشوی گوش انجام شود.

شستشوی گوش در خانه

قبل از اینکه بخواهیم به شستشوی گوش در خانه بپردازیم، باید علت و هدف از  آن را بدانیم. کانال و پرده گوش بسیار حساس است. تجمع جرم گوش می تواند به مرور زمان به ساختارهای گوش آسیب برساند. این حالت می تواند شنوایی شما را تحت تاثیر قرار دهد. از بین بردن جرم اضافی گوش، از طریق شستشو و ساکشن گوش در منزل، یک راه مطمئن برای به حداقل رساندن خطر آسیب به گوش و شنوایی، است. گاهی در اثر شرایط مختلف ممکن است  اجسام خارجی و ریز همانند غذا، حشرات یا سنگریزه، به داخل مجرای گوش راه پیدا کنند. در این موارد، هدف از شستشوی گوش فوری، حذف این ضایعات از داخل گوش و حفظ پرده گوش از خطرات ناشی از این اجسام، است.

هدف از شستشوی گوش در منزل چیست؟

شستشوی گوش در منزل توسط پزشک

به دلایل مختلف ممکن است تولید جرم گوش بیش از اندازه باشد یا اختلالی در آن ایجاد شده باشد. در این هنگام به تشخیص پزشک ممکن است لازم باشد تا گوش شستشو شود. شستشوی گوش معمولا در کلینک و مطلب انجام می‌شود ولی برخی از افراد سالمند یا بیمار ممکن است ترجیح دهند این خدمات را در منزل دریافت نمایند. شستشوی گوش به دلیل حساس بودن آن باید توسط پزشک یا پرستار با تجربه و آموزش دیده انجام شود.

هدف از شستشوی گوش در منزل چیست؟

به طور کلی، هدف از شستشوی گوش، خارج کردن حجم اضافه ای از ماده‌ای به نام سرومن(cerumen) است که به آن اصطلاحا جرم گوش گفته می شود. وکس گوش توسط گوش جهت محافظت از گوش در برابر نفوذ اجسام خارجی، تولید می گردد. چنانچه میزان موم گوش، کاهش یابد با علائمی مانند خشکی نواحی داخلی گوش بروز خواهد کرد. سرومن، ذرات کثیف و گرد و غبار را جذب کرده تا به عمق گوش نفوذ نکنند. حرکت ناشی از جویدن غذا توسط فک، باعث انتقال نیرو به گوش شده و در اثر آن، جرم گوش از مجرای گوش به سمت دهانه گوش انتقال پیدا می کند. سرومن گوش، وارد قسمت عمیق کانال گوش نمی شود بلکه در دهانه گوش خشک می شود. افزایش بیش از حد نرمال جرم گوش باعث ایجاد احساس ناخوشایند برای فرد شده و ممکن است با اختلالات شنوایی مانند کم شنوایی همراه باشد، در این مواقع می توان با شستشو و ساکشن گوش در منزل و یا مطب پزشک با هدف از بین بردن این جرم زیاد اقدام کرد.

عوارض زیاد شدن جرم گوش

اگر جرم تولید شده در گوش به مدت زیادی در آن بماند یا حجم آن زیاد باشد عوارض مختلفی شامل موارد زیر ایجاد می‌کند که برای جلوگیری از آن می‌بایست شستشوی گوش به صورت اصولی به انجام برسد.

  1. سنگینی گوش
  2. ایجاد عفونت در گوش
  3. درد گوش
  4. آسیب دیدن پرده‌ی گوش و بخش‌های داخلی آن
  5. مشکلات شنوایی
زیاد شدن جرم گوش

چه کسانی به مشکل جرم گوش یا موم گوش دچار می‌شوند؟

معمولا برخی از بیماران یا سالمندان یا افرادی که از سمعک استفاده می‌کنند ممکن است با این مشکل مواجه شوند. هنگام جویدن بدن به طور عادی این جرم را از گوش خارج می‌کند ولی به دلیل تولید زیاد جرم گوش یا به برخی دلایل دیگر ممکن است این اتفاق به درستی رخ ندهد و لازم باشد که کار شستشوی گوش در مطب یا منزل به انجام برسد.

چه افرادی نباید شستشوی گوش را انجام دهند؟

شستشوی گوش در منزل با همه مزایایی که دارد، برای همه افراد توصیه نمی شود. پزشکان متخصص در این زمینه محدودیت هایی را در نظر می گیرند. به عنوان مثال افرادی که جراحی لوله پرده گوش (جراحی  تمپانوستومی) و سایر جراحی های حساس مربوط به گوش را   انجام داده‌اند، کاندیدای مناسبی برای شستشوی گوش محسوب نمی شوند. اینکه شما می توانید شستشوی گوش در منزل را انجام دهید یا خیر، به نظر پزشک متخصص بستگی دارد. اگر از هر نوع بیماری مربوط به گوش و رنج می برید، قبل از این‌که شستشو را انجام دهید با پزشک خود مشورت کنید. نکته مهم دیگری که نباید فراموش کنید این است که شستشوی گوش در منزل بهتر است توسط افراد کارآزموده در این زمینه انجام شود.

قیمت شستشوی گوش در منزل

درخواست مشاوره رایگان و استعلام قیمت

برای مشاوره رایگان توسط مشاورین ما فرم زیر را پر کنید. (ما نگرانی شما را درک می کنیم و فوری تماس می گیریم)

همچنین می توانید با شماره های 02188829056 و 02188829057 تماس حاصل نمایید

حوزه خدمات رسانی استان تهران و استان البرز

در صورت وجود جرم اضافی در گوش، پزشک متخصص گوش با انجام تست ها، آزمایشات و گاهی تصویربرداری تشخیص قطعی مبنی بر وجود جرم یا دیگر مشکلات مربوط به گوش می دهد. اگر نیاز به شستشوی گوش باشد، شما می توانید خدمات شستشوی گوش در منزل را از طریق مراکز معتبر در این زمینه دریافت کنید. برای آگاهی از قیمت شستشوی گوش در منزل و چگونگی انجام آن، فقط کافیست به صورت حضوری یا اینترنتی با مرکز مورد نظر خود تماس حاصل نمایید. 

نکته حائز اهمیت توجه به این مورد است که با توجه به حساسیت بالای گوش به هیچ عنوان به صورت خودسرانه از روش های ذکر شده جهت شستشوی گوش اقدام ننمایید و حتما با افراد متخصص و کاردان در این زمینه مشورت نمایید. مرکز خدماتی تهران درمان اماده ارائه انواع خدمات پرستاری از جمله شستشوی گوش در منزل به شما عزیزان می باشد.

بهترین مرکز شستشوی گوش

مرکز خدمات پرستاری تهران درمان با مجرب‌ترین پرسنل، خدمات شستشوی گوش در منزل را به شما ارائه می‌دهد. جهت مشاوره و اعزام پرستار جهت شستشوی گوش سالمند یا بیمارتان در منزل، با ما تماس بگیرید. در این مرکز خدمات شستشوی گوش به صورت کاملا حرفه ای و با کیفیت جهت سلامت و بهبود کیفیت زندگی شما ارائه می شود. جهت تماس و آگاهی از خدمات این مرکز می توانید به پیج اینستاگرام تهران درمان مراجعه کرده و یا از طریق سایت اقدام نمایید.

درخواست فوری

اگر در موقعیتی بحرانی هستید و به ما نیاز دارید با شماره های زیر تماس بگیرید