emergency-call

نحوه تزریق سرم وریدی

نحوه تزریق سرم وریدی

تزریق سرم وریدی، باعث انتقال دارو در جریان خون می شود. این یکی از سریع ترین راه ها برای ورود دارو به بدن است. تزریق از طریق قرار دادن یک لوله یا کاتتر نازک در ورید انجام می شود. این روش به متخصصان مراقبت های بهداشتی اجازه می دهد تا چندین دوز از دارو یا انفوزیون های دارویی را بدون نیاز به تزریق مجدد سوزن برای تحویل هر دوز، وارد جریان خون کنند.

استفاده از تزریق سرم وریدی زمانی که وضعیت بیمار اورژانسی است و نمی تواند داروهای تجویز شده را به صورت خوراکی دریافت کند، توسط پزشکان تجویز می شود. اگر به دلیل شرایط اضطراری پزشکی، بدحالی بیمار، ترافیک، آلودگی هوا و… امکان حضور در مراکز درمانی را جهت تزریق سرم ندارید، می توانید از یک مرکز خدمات پرستاری قابل اطمینان مانند مرکز خدمات پرستاری تهران درمان تزریقات در منزل را درخواست نمایید. اگر می خواهید درباره نحوه تزریق سرم وریدی به شکل صحیح بدانید و با مشکلات و روش های اصولی آن آگاه شوید با ادامه مقاله زیر همراه باشید تا در این باره بیشتر بیاموزید.

درخواست مشاوره رایگان و استعلام قیمت

برای مشاوره رایگان توسط مشاورین ما فرم زیر را پر کنید. (ما نگرانی شما را درک می کنیم و فوری تماس می گیریم)

همچنین می توانید با شماره های 02188829056 و 02188829057 تماس حاصل نمایید

حوزه خدمات رسانی استان تهران و استان البرز

نحوه تزریق سرم با آنژیوکت

قبل از سرم تراپی یا تزریق سرم، پرستار یا متخصص مراقبت های بهداشتی باید رگ را به درستی جهت تزریق پیدا کند. وریدهای  پشت دست و ساعد، رگ های جلوی آرنج بهترین قسمت جهت تزریق سرم وریدی هستند البته برای رگ گیری کودکان و نوزادان بهتر است، رگ های پشت پا یا رگ های بزرگ قوزک پا انتخاب شوند. برای انجام تزریق سرم وریدی با آنژیوکت باید مراحل زیر دنبال شوند:

نحوه تزریق سرم با آنژیوکت

1- قبل از هر چیز پرستار باید دست های خود را به صورت کامل شستشو دهد یا از دستکش استریل استفاده کند.

2- پیدا کردن رگ یا همان رگ گیری مهمترین و اساسی ترین کار در این قسمت است که از طریق لمس توسط انگشتان، گارو یا تورنیکه انجام می شود. تورنیکه باید ۱۵ سانتی متر بالاتر از قسمتی که برای رگ گیری انتخاب می شود، بسته شود. قرار دادن دست به سمت پایین و کشیدن پوست باعث می شود تا رگ بهتر پیدا شود.

3- محلی که قرار است آنژیوکت وارد شود راباید با الکل ضدعفونی کرد.

4- پس از پیدا کردن رگ، آنژیوکت وارد می شود. باله های اطراف آنژیوکت طوری گرفته می شود که سوراخ سوزن به سمت بالا در زاویه ۱۰ تا ۳۰ درجه پایین تر از ورید وارد شود. در این مرحله مقدار خون در اتاقک چنبه جمع می شود. این برای اطمینان از وجود سوزن در رگ است. نوک فلزی آنژیوکت مقداری بیرون کشیده می شود تا سوزن پلاستیکی به راحتی وارد رگ شود.

5- برای تثبیت آنژیوکت روی دست چسب زده می شود. یک چسب روی انتهای آنژیوکت زده و چسب دوم از زیر قسمت پروانه ای آنژیوکت به صورت به اضافه روی چسب اول قرار می گیرد. حالا در پوش آنژیوکت وصل می شود.

6- در این مرحله از تزریق سرم وریدی ‌ ماندرن آنژیوکت را خارج کرده و دوباره با چسب آنژیوکت آن را به خوبی تثبیت می کنند. حالا به راحتی سر سرم را به آنژیوکت وصل می کنند.

نکته مهم: قبل از تزریق سرم وریدی به رنگ سرم  و تاریخ انقضا آن توجه کنید و در صورت تغییر رنگ از مصرف آن خودداری نمایید.

هواگیری سرم چگونه است؟

یکی از مهمترین نکات جهت تزریق سرم وریدی هواگیری سرم می باشد، اما این کار چگونه انجام می شود؟ برای این منظور ست سرم را آماده کرده و سر مخروطی آن درون سرم قرار داده می شود. مایع داخل کیسه سرم باید تا یک سوم در محفظه بالایی ست که به کیسه سرم وصل شده، بریزد. پس از آن برای هواگیری کلمپ باز شده، تا محلول مایع از سرم خارج شود. اگر این اتفاق بیفتد، هواگیری به درستی انجام شده است. اگر در جریان عبور مایع از ست سرم حباب هوایی دیده شده با یک ضربه می توان راه خروج بهتر مایع را فراهم کرد.

هواگیری سرم چگونه است

علت نرفتن سرم در رگ

یکی از سخت ترین مراحل تزریق سرم وریدی، وارد کردن سرم در رگ است. این به اندازه و شکل رگ ها تا حدود زیادی بستگی دارد. رگ های کوچک و چرخشی، کم آبی بدن، انقباض ورید ها به دلیل استرس و ترس بیمار از تزریق و… مهمترین علل نرفتن سرم در رگ هستند. برای حل این مشکل راهکارهای مختلفی وجود دارد.

اگر نرفتن سرم در رگ به دلیل انقباض ورید است، باید از طریق گرم کردن به افزایش جریان خون و گشاد شدن رگ کمک کرد. انتخاب سوزن های مناسب، هیدراته ماندن، ماساژ دادن ناحیه مورد نظر از مهم‌ ترین اقداماتی هستند که برای این منظور می توان انجام داد.

علت نرفتن سرم در رگ

علت پیدا نشدن رگ برای سرم

یکی از مهمترین دلایل نگرانی افراد برای درمان با انواع سرم تزریقی و آمپول های وریدی، سخت  پیدا شدن رگ دست شان است. پیدا نشدن رگ برای سرم به دلیل دسترسی دشوار به ورید اتفاق می افتد. دسترسی دشوار وریدی با وریدهای غیر قابل مشاهده و غیر قابل لمس مشخص می شود. ساختار عروق ممکن است از فردی به فرد دیگر متفاوت باشد. این ممکن است به دلیل عوامل متعددی مانند ویژگی های جمعیت شناختی و بالینی بیماران (سن، جنس، قد، وزن، قومیت، سابقه شیمی درمانی، چاقی مفرط، سابقه مصرف داروهای IV و سابقه پزشکی)، تجربه پرستار، پزشک یا  ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی و… بستگی داشته باشد.

سخن پایانی

 برای انجام سرم تراپی متخصصان مراقبت های بهداشتی باید تجربیات متنوع و آگاهی درستی در مورد محل رگ و دسترسی عروقی و چگونگی کانولاسیون داشته باشند. اگر می خواهید انواع خدمات ویزیت در منزل و پرستاری را در منزل دریافت کنید، کافیست با یکی از مراکز خدمات پرستاری معتبر در این زمینه مانند مرکز خدمات پرستاری تهران درمان تماس حاصل نمایید. از این طریق شما می توانید در منزل تزریق سرم وریدی و سایر خدمات پزشکی و بهداشتی مرتبط را دریافت کنید. این مجموعه پزشکان و پرستاران متخصص و آموزش دیده را گرد هم آورده تا بتواند به خوبی پاسخگوی نیازهای درمانی شما باشد. مشاوره های درمانی، ارائه خدمات با بالاترین کیفیت، اولویت قرار دادن سلامت بیماران و… تنها بخشی از تعهدات این مرکز به متقاضیان است. جهت مشاوره و تماس با موسسه خدمات پرستاری تهران درمان می توانید از طریق پیج اینستاگرام تهران درمان و یا شماره های موجود در سایت تماس حاصل فرمایید.

اشتراک گذاری در فضای مجازی :

لینک کوتاه این نوشته :

مطالب مرتبط :
...............................
...........................................................................................................................................................................................
ارسال دیدگاه :
...............................
...........................................................................................................................................................................................

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

درخواست فوری

اگر در موقعیتی بحرانی هستید و به ما نیاز دارید با شماره های زیر تماس بگیرید