emergency-call

سرم تراپی در بارداری

تزریق سرم در دوران بارداری

دوران بارداری یکی از حساس ترین و پر مخاطره ترین دورانی است که بانوان در طول زندگی خود تجربه خواهند کرد. از همین رو نگرانی ها و دغدغه زیادی در مورد رژیم غذایی، مصرف انواع داروهای درمانی و تقویتی دارند. گاهی با توجه به وضعیت پزشکی و جسمی فرد پزشک دستور تزریق سرم را خواهد داد. سرم تراپی در بارداری به دلایل مختلفی انجام می شود. افزایش مایع داخل وریدی یا افزایش آب امنیو تیک از مهمترین دلایل انجام سرم تراپی در منزل هستند. گاهی نیز سرم تراپی با هدف درمان افت فشار مادر یا رساندن املاح مورد نیاز به بدن او انجام می شود.

 سرم تراپی در منزل یک گزینه بسیار عالی برای زنان باردار به ویژه افرادی است که به دلیل حاد بودن شرایط بارداری باید استراحت بیشتری داشته باشند و کمتر تردد کنند. برای این منظور شما می توانید با یک مرکز خدمات پرستاری مانند مرکز خدمات پرستاری تهران درمان جهت انواع تزریقات در منزل تماس بگیرید. اگر شما یا هر کدام از اطرافیان تان دغدغه سرم تراپی در بارداری را دارید، با ادامه مقاله زیر همراه باشید. این مقاله با هدف بررسی تزریق سرم در بارداری نگارش شده است.

درخواست مشاوره رایگان و استعلام قیمت

برای مشاوره رایگان توسط مشاورین ما فرم زیر را پر کنید. (ما نگرانی شما را درک می کنیم و فوری تماس می گیریم)

همچنین می توانید با شماره های 02188829056 و 02188829057 تماس حاصل نمایید

حوزه خدمات رسانی استان تهران و استان البرز

سرم تقویتی در بارداری

در طول دوران بارداری ممکن است پزشک انواع مختلفی است مکمل ها و قرص های ویتامین مانند قرص کلسیم، ویتامین دی، اسید فولیک و ید را برای زنان باردار ضروری بداند. ویتامین ها و مکمل ها می توانند به تولید انرژی و بهبود ساخت بافت کمک کنند. اما برخی از بانوان به دلیل تهوع شدید یا دیگر شرایط پزشکی خود، امکان مصرف این داروها را به صورت خوراکی ندارند. از همین رو پزشک سرم تقویتی در بارداری را تجویز خواهد نمود تا املاح و ویتامین های مورد نیاز جهت رشد جنین فراهم شود. با این وجود برخی از زنان در دوران بارداری نگران هستند و مرتب می پرسند آیا سرم تراپی در بارداری خطرناک است؟ آیا این  می تواند به سلامت جنین آسیب برساند؟ در پاسخ به این سوال باید گفت که هیچ اقدامی به صورت خودسرانه در طی این دوران حساس نباید انجام شود و فرد باید تحت نظر پزشک باشد. زنان بارداری که به دلیل حالت تهوع یا ویار در دوران بارداری نمی‌ توانند به خوبی از مزایای ویتامین های طبیعی بهره مند شوند و دچار کاهش وزن هستند، نباید درباره تزریق سرم تقویتی در بارداری نگران باشند. پزشک با توجه به وضعیت فرد و میزان مواد تقویتی و املاحی  که باید دریافت کند، سرم مورد نیاز را تجویز می کند.

سرم تراپی در بارداری

سرم زدن در سه ماهه اول بارداری

همان طور که می دانید، دوران بارداری شامل سه بخش، سه ماهه اول، سه ماهه دوم  و سه ماهه سوم است. هر کدام از این دوره ها نیاز به مراقبت،رژيم غذايي، سونوگرافی و آزمایشات مخصوص به خود دارند. سرم  تراپی در بارداری به ویژه در سه ماهه اول جهت تزریق داروهای ضد تهوع و استفراغ استفاده می شود. تهوع زیاد باعث می شود تا آب و املاح بدن مادر کم شده و این برای مادر و جنین اصلاً خوب نیست. البته اگر مادر بتواند از یک رژیم غذایی اصولی پیروی کند، می توان به بهبود این شرایط کمک کرد. اما برخی از زنان باردار به دلیل مشکلات گوارشی و حساسیت به مواد غذایی در بارداری و… نمی توانند آب و مواد مغذی را به درستی دریافت کنند، به همین دلیل پزشک جهت تامین املاح و ویتامین های مورد نیاز بدن مادر سرم تراپی در بارداری را پیشنهاد خواهد کرد.

عوارض تزریق سرم در بارداری 

سرم تراپی در بارداری مادامی که تحت نظر پزشک باشد، مشکلی به وجود نخواهد آورد، زمانی با عوارض تزریق سرم، آمپول عضلانی و مصرف دیگر داروها مواجه خواهید شد که در مصرف دارو زیاده روی شده یا فرد حساسیت خاصی به نوعی از سرم داشته باشد. برای زنان بارداری که دچار قند بارداری شده و میزان قند خون بالا دارند یا دچار فشار خون هستند، تزریق سرم در دوران بارداری باید با احتیاط بیشتر انجام شود.

عوارض سرم قندی نمکی در بارداری

سرم قندی نمکی که با نام دکستروز سالین نیز شناخته می شود، جهت تامین انرژی، مایعات و الکترولیت های مورد نیاز بدن مادر تجویز می شود. مصرف اصولی این سرم مشکلی ایجاد نمی‌ کند، اما مصرف بی رویه آن می تواند مشکلاتی مانند افزایش قند، کاهش هوشیاری، کاهش میزان فسفات و تورم ریه ها را در بر داشته باشد. البته این عوارض نادر هستند و در صورت مصرف خودسرانه و بیش از اندازه سرم مشاهده خواهند شد.

عوارض سرم قندی نمکی در بارداری

سرم های مجاز در بارداری 

سرم ها انواع و ترکیبات مختلفی هستند که هر کدام از آنها خاصیت درمانی متفاوتی دارند. انواع سرم شامل، سرم نمکی، سرم رینگر، سرم قندی نمکی، سرم قندی، سرم آمینو اسیدی،سرم و… هستند. با توجه به نیاز بدن زنان باردار و شرایط پزشکی آنها تجویز می شوند. در اکثر موارد زنان باردار می توانند از مزایای انواع سرم ها بهره مند شوند، به شرط آنکه آلرژی، بیماری خاص و شرایط حاد پزشکی نداشته باشند. ویزیت پزشک در منزل یا درمانگاه بهترین گزینه برای دریافت سرم مجاز در بارداری است. سرم تراپی در بارداری باید زیر نظر متخصص زنان و زایمان انجام شود تا سلامت مادر و جنین به بهترین شکل مطلوب تأمین شود.

نکته مهم: دریافت انواع سرم تقویتی بدون تجویز پزشک برای فرد باردار نه تنها نمی تواند موثر باشد، بلکه حتی اگر این کار بدون بررسی وضعیت مادر و به صورت خودسرانه انجام شود، می تواند تهدید کننده جدی برای سلامت مادر و جنین باشد، بنابراین قبل از هر گونه تزریق سرم در دوران بارداری با پزشک خود مشورت نمایید.

جمع بندی

مرکز خدمات پرستاری تهران درمان در راستای حفظ سلامت بیماران و بهبود شرایط زندگی آنها فعالیت خود را به صورت متعهدانه و حرفه‌ ای دنبال می کند. در اختیار داشتن کادری حرفه ای از پزشکان و پرستاران جهت ارائه انواع خدمات به زنان باردار باعث شده تا آنها بتوانند مهمترین و حساس ترین دوران زندگی خود را با سلامت و ایمنی کامل طی کنند. جهت آشنایی و مشاوره با خدمات این مرکز می توانید به پیج اینستاگرام تهران درمان مراجعه کرده از طریق شماره های موجود در سایت اقدام نمایید.

درخواست مشاوره رایگان و استعلام قیمت

برای مشاوره رایگان توسط مشاورین ما فرم زیر را پر کنید. (ما نگرانی شما را درک می کنیم و فوری تماس می گیریم)

همچنین می توانید با شماره های 02188829056 و 02188829057 تماس حاصل نمایید

حوزه خدمات رسانی استان تهران و استان البرز

اشتراک گذاری در فضای مجازی :

لینک کوتاه این نوشته :

مطالب مرتبط :
...............................
...........................................................................................................................................................................................
ارسال دیدگاه :
...............................
...........................................................................................................................................................................................

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

درخواست فوری

اگر در موقعیتی بحرانی هستید و به ما نیاز دارید با شماره های زیر تماس بگیرید