تزریق آمپول عضلانی

تزریق آمپول عضلانی در منزل
تزریق آمپول عضلانی

یکی از سریع ترین راه ها برای رساندن دارو و ویتامین ها به ماهیچه ها و عضلات استفاده از تزریق عضلانی است. تزریق آمپول عضلانی باعث می شود تا مواد مورد نیاز و داروها با سرعت بالاتری وارد خون شوند. از طرفی انواع واکسن ها نیز از طریق تزریق عضلانی انجام می شوند. بیمارانی که از بیماری های خاص مانند دیابت رنج می برند و نیاز به تزریق به طور مرتب دارند، از اهمیت تزریق آمپول عضلانی به خوبی آگاه هستند، اما گاهی وضعیت پزشکی بیمار و دوری از مراکز درمانی باعث سخت شدن شرایط جهت تزریق می شود. در این صورت بهترین گزینه انجام خدمات تزریقات در منزل است که توسط مراکز خدمات پرستاری حرفه ای و قابل اطمینان قابل انجام است. اگر می‌خواهید در مورد نحوه تزریق آمپول عضلانی به خود یا دیگران بیشتر بدانید، باید با آگاهی های لازم در این زمینه را داشته باشید این مقاله با هدف ارائه اطلاعات بیشتر در این زمینه نگارش شده است. با ادامه مطالب زیر همراه باشید تا هر آنچه که نیاز دارید را بیاموزید. 

نحوه تزریق آمپول عضلانی

تزریق آمپول به صورت عضلانی و وریدی انجام می‌شود تا داروها با سرعت بیشتری تاثیر خود را بر روی بدن داشته باشند. قبل از تزریق آمپول عضلانی، مهمترین نکته دانستن عضلات هدف جهت تزریق است.مهمترین عضلاتی که برای تزریق عضلانی هدف قرار گرفته می شوند در ادامه آماده.

نقاط مناسب برای تزریق عضلانی:

 • عضله ران
 • عضله مفصل ران
 • عضله مثلثی یا دلتایی
 • عضله باسن

در هر کدام از این قسمت ها باید قسمت صحیح جهت تزریق ماهیچه تشخیص داده شود. اما چگونه تزریق عضلانی در هر کدام از این قسمت ها انجام می شود؟ قبل از پاسخ به این سوال باید شرایط لازم را جهت تزریق آماده نمایید. دستمال الکلی، پد گاز استریل، سوزن، سرنگ و دارو، همگی باید از قبل آماده باشند. اندازه سرنگ و ضخامت آن به سن، وضعیت پزشکی، میزان دارویی که بیمار باید دریافت کند و… بستگی دارد. پس از آنکه شرایط فوق مهیا  گردید، می توانید بیمار را جهت تزریق آماده کنید. برای تزریق آمپول عضلانی مراحل زیر را دنبال نمایید.

مراحل تزریق آمپول غضلانی

 • ابتدا دستان خود را کاملاً استریل کنید. محلی که قرار است مورد تزریق قرار گیرد را با پد الکلی به خوبی ضدعفونی نمایید. 
 • اگر ویال دارو از یخچال خارج کرده اید، 15 تا 20 دقیقه به آن زمان بدهید تا به دمای اتاق برسد.  
 • دارو را وارد سرنگ کنید.
 • سرنگ را بالا بکشید تا هوا گیری به درستی انجام شود.
 • سوزن را با زاویه ۹۰ درجه داخل پوست فرو کنید، پیستون سرنگ را بالا بکشید تا در صورت مشاهده خون به دلیل تزریق اشتباه به رگ از ادامه تزریق خودداری شود.
 • دارو را به داخل عضله فشار دهید.
 • سوزن را مستقیماً بیرون بکشید.
 • این نقطه را با پنبه فشار دهید.
نحوه تزریق آمپول عضلانی
تزریق آمپول عضلانی در منزل

تزریق آمپول عضلانی در ران

ران محل مناسبی برای تزریق به خود یا کودک کمتر از 3 سال است.

به ران نگاه کنید و آن را در قسمت فوقانی به 3 بخش مساوی تقسیم کنید.

تزریق را در وسط ران قرار دهید.

تزریق آمپول عضلانی در مفصل ران (عضله ونتروگلوتئال)

مفصل ران محل مناسبی برای تزریق به بزرگسالان و کودکان است.

 1. از فرد بخواهید به پهلو بخوابد. کف دست در مجاورت شست را در محل اتصال ران به باسن قرار دهید خود را در جایی قرار دهید که ران به باسن می رسد. انگشت شست باید به سمت کشاله ران باشد
 2. انگشت اول خود را از انگشتان دیگر دور کنید و یک زاویه مانند  V تشکیل دهید. ممکن است لبه یک استخوان را در نوک انگشت اول خود احساس کنید.
 3. تزریق را در وسط V بین انگشت اول و میانی خود انجام دهید.

تزریق آمپول عضلانی به عضله مثلثی یا دلتایی

برای تزریق آمپول عضلانی به عضله  مثلثی یا دلتایی باید از ماهیچه بالای بازو استفاده کنید. 

بازو را باز کنید تا استخوان آکرومیون را در قسمت فوقانی بازو احساس کنید. دو انگشت پایین تر چیزی حدود دو و نیم تا ۵ سانتی متر از این استخوان یک مثلث وارونه قرار دارد. شما باید تزریق را در مرکز مثلث عضله انجام دهید. این عضله یک مثلث وارونه را تشکیل می دهد که از استخوانی که از بالای بازو عبور می کند شروع می شود.

تزریق آمپول به باسن در منزل

برای تزریق آمپول به پشت در منزل (باسن) این محل را با دقت ارزیابی  کنید، زیرا تزریق در محل نامناسب ممکن است به عصب یا رگ خونی ضربه بزند.

خطی از پایین باسن تا بالای استخوان لگن را تصور کنید. خط دیگری را از بالای شکاف باسن تا کنار باسن تصور کنید. این دو خط یک فضایی را تشکیل می دهند که به 4 قسمت تقسیم شده است. تزریق را در قسمت بیرونی و بالایی باسن، زیر استخوان خمیده انجام دهید.

تزریق آمپول عضلانی به باسن
تزریق آمپول عضلانی به ماهیچه باسن

آموزش تزریق آمپول

آموزش تزریق آمپول عضلانی به خود

بهترین قسمت که شما می توانید جهت تزریق آمپول عضلانی به خود انتخاب کنید، ران است. برای این منظور مراحل زیر را دنبال کنید.

مراحل تزریق آمپول به خود:

 1. از قسمت بیرونی وسط ران برای تزریق استفاده کنید. بهترین ناحیه راستای طول یک دست زیر باسن و یک کف دست بالای زانو است.
 2. ناحیه پوست چیزی حدود 2 سانتی متر را با یک سواب الکلی، ضدعفونی و تمیز کنید، ۲۰ ثانیه صبر کنید تا پوست خشک شود.
 3. اگر راست دست هستید با استفاده از دست چپ و اگر چپ دست پوست را در محل بین انگشت شست و اشاره کمی بکشید.
 4. سرنگ را مانند یک دارت با زاویه 90 درجه نسبت به محل نگه دارید.
 5. سوزن را مستقیماً با یک حرکت محکم و سریع وارد پوست کنید.
 6. در صورت مشاهده خون در سرنگ، دارو را تزریق نکنید و سرنگ را خارج کنید.
 7. در صورت عدم وجود خون، دارو را به آرامی تزریق کنید تا سرنگ خالی شود.
 8. سوزن را با زاویه ای که درپوست وارد کردید، خارج کنید.
 9. یک سواب الکلی یا گاز استریل را در محل تزریق قرار دهید و به مدت 30 ثانیه تا 1 دقیقه روی محل تزریق فشار دهید.

تزریق آمپول عضلانی در رگ و عوارض آن

تزریق اشتباه آمپول عضلانی به رگ می‌ تواند عوارض جدی و ناراحت کننده‌ای به دنبال داشته باشد، بنابراین در صورت تزریق اشتباه آمپول عضلانی به رگ توسط خود یا فرد دیگر بلافاصله به پزشک و مراکز درمانی مراجعه نمایید. عوارض تزریق آمپول عضلانی در رگ می تواند شامل موارد زیر باشد.

عوارض تزریق اشتباه آمپول عضلانی:

 • احساس دردناکی در محلی که تزریق انجام شده
 • احساس گزگز زیاد بی حسی
 • تغییر رنگ پوست قرمزی و ورم احساس گرمای شدید در محل تزریق
 • خونریزی و کبودی
 • احساس تنگی نفس و ایجاد تورم در صورت
عوارض تزریق آمپول عضلانی در رگ
تزریق آمپول عضلانی

اگر آمپول عضلانی را در رگ بزنیم چه میشود؟

مصرف هر دارویی به شکل نادرست عوارضی را به دنبال دارد، تزریق اشتباه  آمپول عضلانی نیز خطراتی به همراه دارد. تزریق عضلانی برای داروهایی است که دریافت آنها از طریق رگ های خونی به دلیل روغنی یا حساسیت زا بودن به راحتی امکان پذیر نیست. تزریق عضلانی برای داروهای مختلف و واکسن هایی است که باید به عمق بافت عضله و ماهیچه تزریق شوند. سرم تراپی در منزل یا هر نوع تزریقی آمپول  باید توسط پرستار یا پزشک متخصص و مجرب انجام شود.

علائم تزریق اشتباه آمپول عضلانی

اگر بعد از تزریق آمپول عضلانی هر کدام از علائم زیر را مشاهده کردید، باید بلافاصله به پزشک مراجعه کنید:

 • دردناک شدن محل تزریق
 • احساس سفتی و آبسه در محل تزریق به دلیل عفونت
 • احساس بی حسی و سوزن سوزن شدن
 • کبودی، تورم و احساس گرم شدن ناحیه تحت تزریق
 • تنگی نفس و تورم صورت یا دیگر واکنش های آلرژیک
 • ترشح به شکل ماهی زرد یا سفید رنگ

عوارض تزریق اشتباه آمپول عضلانی

هر نوع اشتباه پزشکی می تواند عوارض جبران ناپذیری به دنبال داشته باشد. اگر تشخیص و درمان  به سرعت انجام شود، می توان از حادتر شدن شرایط جلوگیری کرد. بنابراین هرگونه عوارض ناشی از تزریق اشتباه آمپول عضلانی را جدی بگیرید. شایع ترین عوارض شامل  هماتوم، تزریق داخل عروقی به شکل تصادفی، آسیب عصب سیاتیک، نکروز بافتی، فلجی، سندروم نیکولا(یک عارضه نادر تزریق عضلانی است که منجر به نکروز ایسکمیک موضعی پوست و بافت چربی می شود) می باشند.

عوارض تزریق آمپول عضلانی در عصب

اگر آمپول به اشتباه به جای عضله در عصب  تزریق شود، می تواند اختلال حسی شدیدی به دنبال داشته باشد و نتیجه ی آن از دست دادن حرکت، سوزش، فلج یا نوروپاتی است. درمان عوارض تزریق اشتباه آمپول در عصب ممکن است ماه ها و سال ها ادامه داشته باشد. در برخی موارد نیز این مشکل قابل درمان نیست. 

‌عوارض تزریق اشتباه آمپول عضلانی در رگ

گاهی تزریق آمپول به جای عضله به اشتباه در رگ انجام می شود. مهمترین عارضه این اشتباه آسیب به عروق و پارگی رگ هاست. در برخی موارد رگ توسط ذرات یا کریستال های دارو مسدود می شود. در این صورت بیمار ممکن است، ترومبوز وریدی را تجربه کند. ترومبوز وریدی باعث افت و کاهش خون رسانی و در نتیجه ایجاد لخته خواهد شد. 

عوارض تزریق آمپول عضلانی در سرم

وارد کردن اشتباه  آمپول عضلانی  در سرم، خطر تزریق مستقیم دارو به جریان خون را افزایش می یابد. علاوه بر این، هر عاملی که جریان خون به بافت موضعی را مختل کند، بر سرعت و میزان جذب دارو تأثیر می گذارد و اثرات نامطلوبی مانند درد شدید در محل تزریق ، شوک و حتی ایست قلبی به همراه خواهد داشت.

عوارض تزریق اشتباه آمپول عضلانی
عوارض تزریق اشتباه آمپول

کلام آخر

تزریق آمپول عضلانی باید توسط پرستاران و دیگر مراقبان بهداشتی با تجربه و ماهر انجام شود تا بیمار از عوارض ناشی از تزریق اشتباه در امان باشد. مراجعه به مراکز خدمات پرستاری که دارای کادر حرفه ای از پرستاران آموزش دیده و پزشکان مجرب و متخصص هستند باعث می شود تا شما با خیالی آسوده و بدون نگرانی از عوارض جانبی خدمات انواع تزریقات در منزل را انجام دهید. مرکز خدمات پرستاری تهران درمان یکی از مراکز معتبر در این زمینه است جهت آگاهی از خدمات این مجموعه میتوانید به پیج اینستاگرام تهران درمان مراجعه کرده یا از طریق شماره های موجود در سایت (صفحه تماس با ما) اقدام نمایید.

نشانی کوتاه صفحه:
اشتراک گذاری:
4/5 - (1 امتیاز)
مطالب مرتبط :
ارسال دیدگاه و طرح سوال :

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برای امنیت ، استفاده از سرویس ریکپچای گوگل الزامی است که منوط به خط مشی رازداری و شرایط استفاده گوگل است.

من با این قوانین موافقم.

پیمایش به بالا

درخواست فوری

در موقعیتی اورژانسی هستید و به خدمات ما نیاز دارید؟
با تهران درمان تماس بگیرید یا فرم زیر را تکمیل نمایید

logo

تلفن های تماس تهران درمان به صورت 24 ساعته :

Skip to content