توانبخشی سالمندان و تمرینات آن

توانبخشی یعنی کمک به سالمندان برای بهبود بهتر شرایط و کیفیت زندگی تا آن ها بتوانند بر ناتوانایی های خود غلبه کنند. توانبخشی مجموعه ای از فرایند هاست که از علوم پزشکی، اعصاب و روان و… به صورت حرفه ای  جهت بهبود کیفیت زندگی سالمندانی که با مشکلات روزمره ناشی از بیماری های مزمن روبرو هستند، کمک می گیرد. توانبخشی یک راه موثر برای کمک به سلامت بهتر سالمندان است. اهداف کلیدی توانبخشی شامل  بازگرداندن توانایی‌ هایی جسمی و روحی، افزایش اعتماد به نفس، جلوگیری از معلولیت، آگاهی سالمند از محدودیت های جسمی و روانی و ایجاد هماهنگی او با محیط اطراف، افزایش طول عمر، افزایش استقلال، کمک به ایمنی بهتر سالمند و… می باشد. اما توانبخشی سالمندان به تخصص و مهارت نیاز دارد و باید توسط افراد متخصص در این حوزه انجام شود. اگر شما در منزل سالمندی دارید که استفاده از خدمات توانبخشی برای او ضروری است، می توانید با مرکز خدمات پرستاری تهران درمان تماس حاصل نمایید تا در اسرع وقت پزشکان و پرستاران حاذق و باتجربه جهت کمک به بهبود و کیفیت شرایط زندگی سالمند شما اعزام شوند. جهت آگاهی بیشتر در مورد توانبخشی سالمندان خواندن مقاله زیر به شما توصیه می شود. در این مقاله تمام نکات کلیدی که باید در این مورد بدانید آورده شده است.

مشکلات حرکتی سالمندان

یکی از مهم‌ ترین چالش‌ های که پیش روی سالمندان قرار دارد، کاهش توانایی حرکتی، تنگی نفس هنگام راه رفتن و عدم انجام صحیح فعالیت های روزمره است. این نوع مشکلات حرکتی در سالمندان می تواند به مرور باعث شود تا آنها منزوی شده و از جامعه فاصله بگیرند. احساس افسردگی و گوشه نشینی باعث بروز مشکلات روحی و روانی شده که این می تواند سلامت جسمی سالمند را نیز تحت تاثیر قرار دهد. پرستار سالمند در منزل با شناسایی سریع و در خواست کمک از پزشکان متخصص می تواند به درمان مشکلات حرکتی سالمند کمک کرده تا از آسیب‌ های دیگر به سالمند و زمین خوردن او پیش گیری شود.

علت ناتوانی در راه رفتن سالمندان

علت ناتوانی در راه رفتن سالمندان

ناتوانی در راه رفتن سالمندان، ممکن است به دلایل مختلفی از جمله عدم تعادل و کنترل هنگام راه رفتن، تاری دید به دلیل بیماری‌های مانند آب مروارید و گلوکوم، مشکلات مفصل و استخوان ها مانند آرتروز چرخش ناگهانی مچ پا، کم کاری تیروئید و… باشد. یکی دیگر از عواملی که موجب ناتوانی در راه رفتن سالمندان می شود، عدم تشخیص رنگ های نزدیک به هم است که این باعث می‌شود هنگام راه رفتن سالمندان تعادل خود را از دست بدهند. به این معنی که ممکن است آن ها نتوانند تمایز رنگ فرش یا پارکت را با رنگ کف یا پله تشخیص دهند. این امر در نهایت موجب سر خوردن و سقوط ها خواهد شد.

توانبخشی سالمندان در منزل

دریافت خدمات توانبخشی سالمندان در خارج از منزل برای افراد مسنی که به بیماری های مختلف از جمله بیماری‌های تنفسی مبتلا هستند یا به دلیل عدم توانایی حرکتی نمی توانند به طور مرتب و منظم به مراکز خدمات توانبخشی مراجعه کنند، دشوار است. از همین رو این افراد باید خدمات توانبخشی سالمندان در منزل را دریافت کنند. نگهداری از سالمند شبانه روزی در منزل کمک بسیار بزرگی در جهت رفاه سالمند و اعضای خانواده او است و می تواند باعث شود تا فرد سالمند در محیط امن خانه و با آرامش بیشتری مراحل درمان خود را طی کند. خدمات توانبخشی سالمندان در منزل به شکل های مختلف زیر ارائه می شود:

  • مراقبت های پزشکی و پرستاری: یکی از جمله خدماتی که در بخش توانبخشی سالمندان ارائه می شود، توجه به شرایط پزشکی و سلامتی سالمند و کمک به درمان و بهبود این شرایط است. این مراقبت ها می توانند از ابتلا سالمند به بیماری های مختلف پیشگیری کرده و عوارض ناشی از سایر بیماری‌ها را کاهش دهند. 
  • توانبخشی اجتماعی: این نوع توانبخشی سالمندان جهت سازگاری بیشتر سالمند با محیط اطراف، کمک به حفظ استقلال و توانمند کردن او در مواجهه با مسائل اجتماعی انجام می شود.
  • توانبخشی حرفه ای: این نوع از توانبخشی به سالمندان کمک می‌کند تا جهت رشد و ارتقاء عملکردهای ذهنی و جسمی خود توانایی هایشان را شناسایی کرده و آنها را توسعه دهند.
  • توانبخشی آموزشی: توجه به رژیم غذایی، مراقبت های شخصی، توجه به نیازهای تفریحی سالمند و اجتناب از انجام رفتارهای پرخطر همگی در دسته توانبخشی آموزشی قرار می گیرند.
  • توانبخشی پزشکی: خدمات مختلفی در این بخش جهت بهبود بلع، گفتار، بینایی، حرکت اندام و… انجام می شود. به طور کلی توانبخشی پزشکی سالمندان شامل انواع خدمات پزشکی مانند فیزیو تراپی، کار درمانی، گفتار درمانی و غیره است.

تمرینات توانبخشی سالمندان در منزل

تمرینات توانبخشی سالمندان

تمرینات توانبخشی سالمندان شامل انواع ورزش های سبک، قدرتی و تعادلی است که در کنار فیزیوتراپی در منزل برای سالمندان، می‌ توانند به پیشگیری از پوکی استخوان، افزایش متابولیسم، افزایش تعادل، تنظیم فشار، قند و چربی، بهبود حرکت اندام های مختلف، بهبود وضعیت قلب و عروق و… کمک کنند. این تمرینات شامل موارد زیر هستند:

توانبخشی سالمندان؛ پیاده روی کوتاه مدت در هوای آزاد

جهت کمک به جریان بهتر خون در بدن و رساندن اکسیژن و مواد غذایی به سلول ها بهتر است، افراد مسن روزانه حدود ۲۰ تا ۳۰ دقیقه با سرعت نسبتاً متوسط پیاده روی کنند.

توانبخشی سالمندان؛ یوگا

یوگا ورزشی است که به استقامت، آرامش و انعطاف پذیری بدن، سلامت ذهن و روان سالمند کمک می‌کند. مهم ترین تاثیر یوگا بر بدن سالمندان ایجاد تعادل در سیستم عصبی، پیشگیری از بیماری‌های قلبی و عروقی، تنظیم فشار خون و…  است.

توانبخشی سالمندان؛ تمرینات و ورزش های تنفسی

 انجام تمرینات تنفسی باعث می‌شود تا دستگاه عصبی پاراسمپاتیک تحریک شده و علاوه بر آرامش بدن به استراحت بهتر سالمند کمک کند. اکسیژن رسانی بهتر، کاهش فشار خون، تنظیم ضربان قلب از مهم ترین مزایتی انجام تمرینات تنفسی هستند.

در معرفی ورزش برای سالمندان می توان به شنا، بدنسازی و دوچرخه سواری نیز اشاره کرد که تمرینات موثر در بهبود سلامت جسمی و روانی سالمندان هستند و توسط پزشکان توصیه می شوند.

تمرینات توانبخشی سالمندان در منزل

 تقویت زانو در سالمندان

زانو بزرگترین مفصل را در بدن دارد که برای راه رفتن، دوچرخه سواری و بالا رفتن از پله ها فشار زیادی از وزن بدن را تحمل می کند، از همین رو، احتمال آسیب پذیری و تحلیل رفتن آن نسبت به دیگر  مفاصل بدن بیشتر است. با افزایش سن تحلیل این مفصل بیشتر می شود به همین دلیل تقویت زانو در سالمندان می تواند از آرتریت روماتوئید، بورسیت، نقرس و عملکرد نامناسب کشکک زانو جلوگیری نماید. اولین اقدام جهت تقویت زانو در سالمندان برنامه غذایی مناسب جهت کاهش وزن است. افزایش دامنه حرکات زانو و تقویت عضلات همسترینگ و چهار سر ران و فیزیوتراپی همگی می توانند به تقویت زانو در سالمندان کمک نمایند.

مرکز توانبخشی سالمندان

در مرکز توانبخشی، سالمندانی که دچار آسیب دیدگی شده یا از مشکلات پزشکی رنج می‌برند، تحت درمان و مداوا قرار می گیرند. مراکز توانبخشی سالمندان مجهز به انواع تجهیزات و امکاناتی است که سالمند برای درمان و بهبودی کامل خود به آنها نیاز دارد. خدمات فیزیوتراپی، کاردرمانی، گفتار درمانی، مددکاری اجتماعی و… از مهم ترین اقداماتی هستند که در مراکز توانبخشی سالمندان جهت توانمندسازی مهارت های حرکتی، ارتباطی، یادگیری و بازگرداندن سالمند به زندگی روزمره به آن ها پرداخته می شود.

توانبخشی سالمندان در تهران

اگر در شهری مانند تهران زندگی می کنید، به طور حتم، می‌دانید که شلوغی، آلودگی هوا و ترافیک تا چه حد می‌تواند برای  سالمند شما جهت دریافت خدمات توانبخشی رنج آور باشد، از همین رو نگهداری از سالمند و توانبخشی او در منزل یک راهکار اساسی و سودمند برای سالمندانی است که به دلیل عدم توانایی حرکتی و دیگر مشکلات پزشکی نمی‌توانند مرتب به مراکز توانبخشی مراجعه کنند. مرکز خدمات پرستاری تهران درمان با در اختیار داشتن کادری مجرب و متخصص از پزشکان و پرستاران، توانبخشی سالمندان در منزل را با  بالاترین کیفیت و به بهترین شکل انجام خواهد داد. فقط کافیست با این مرکز از طریق پیج اینستاگرام تهران درمان و یا شماره های موجود در سایت تماس حاصل نمایید تا در اسرع وقت پزشک و پرستار سالمند در محل حاضر شده و خدمات مورد نیاز مددجو را شناسایی کرده و بهترین نحو به  آنها پاسخگو باشند.

نشانی کوتاه صفحه:
اشتراک گذاری:
مطالب مرتبط :
ارسال دیدگاه و طرح سوال :

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برای امنیت ، استفاده از سرویس ریکپچای گوگل الزامی است که منوط به خط مشی رازداری و شرایط استفاده گوگل است.

من با این قوانین موافقم.

پیمایش به بالا

درخواست فوری

در موقعیتی اورژانسی هستید و به خدمات ما نیاز دارید؟
با تهران درمان تماس بگیرید یا فرم زیر را تکمیل نمایید

logo

تلفن های تماس تهران درمان به صورت 24 ساعته :

Skip to content