خدمات نمونه گیری آزمایشگاهی

دریافت مشاوره و اطلاع از قیمت خدمات نمونه گیری آزمایشگاهی در منزل

نمونه گیری در منزل

نمونه گیری به عنوان یکی از مراحل اصلی در انواع آزمایش های تشخیصی است. فرایند نمونه گیری حتما باید در آزمایشگاه های تخصصی یا هماهنگی در منزل انجام گیرد. زیرا رعایت اصول بهداشتی و تخصصی در نمونه گیری صحیح و نتیجه مطمئن از آزمایش اهمیت دارد. با این حال، رعایت اصول بهداشتی و انجام نمونه گیری با دقت و رعایت شرایط خاص هر نوع آزمایش به بهترین شکل ممکن، از مواردی است که حائز اهمیت قرار میگیرد.

نمونه گیری در منزل چگونه است؟
نمونه گیری آزمایشگاهی در منزل

نمونه گیری در منزل به طور خاص برای افرادی مناسب است که امکان مراجعه حضوری به آزمایشگاه های تخصصی را ندارند. افراد سالمند، افراد دچار فلج حرکتی و یا اشخاصی که امکان سفرهای شهری طولانی را ندارند می توانند با خیال آسوده از خدمات نمونه گیری در منزل استفاده کنند. در این مقاله قصد داریم به نکات مربوط به نمونه گیری در منزل اشاره کرده و مزیت های آن را بررسی نماییم.

نمونه گیری در منزل چیست؟

نمونه گیری در منزل یکی از خدماتی است که جایگزین حضور آزمایش دهنده به مراکز آزمایشگاهی و درمانی در نظر گرفته شده است. این نوع نمونه گیری به افرادی که امکان حضور در مراکز آزمایشگاهی را ندارند کمک می کند تا مراحل آزمایش خود را با حضور کارشناس آزمایشگاهی انجام دهند و برای صحت نمونه گیری و انتقال نمونه تست، به مرکز صدور آنالیز و پرینت نتیجه آزمایشات دغدغه ای نداشته باشند.

به طور کلی، انجام نمونه گیری صحیح و رعایت اصول بهداشتی در هنگام نمونه گیری لازم و ضروری است. در غیر این صورت می تواند نتایج آزمایش را با خطا مواجه سازد. به همین دلیل، با اینکه انجام نمونه گیری در منزل می تواند بسیار مفید باشد، اما باید تمامی قواعد و اصولی که در آزمایشگاه های تخصصی رعایت می گردد، در نظر گرفته شوند.

مزیت های نمونه گیری در منزل
نمونه گیری آزمایشگاهی در محل

نمونه گیری در منزل برای چه کسانی مفید است؟

افراد زیادی هستند که به دلایل مختلفی نمی توانند از منزل خارج شوند. اما با این حال، ممکن است نیاز به انجام آزمایش های مختلفی داشته باشند. بنابراین، لازم است از یک روش جایگزین برای انجام این آزمایش ها استفاده کنند. امروزه، امکان انجام نمونه گیری در منزل برای راحتی افراد فراهم شده اند.

افراد مبتلا به فلج حرکتی، افراد دچار به عوارض سکته مغزی، افراد معلول و افرادی که امکان تردد در محیط های شلوغ را ندارند کاندید مناسبی برای انجام نمونه گیری در منزل محسوب می شوند. در برخی موارد شخص دچار بیماری های مقطعی است و لازم است در بازه های زمانی مشخص یک آزمایش را تکرار نماید. بنابراین، نمونه گیری در منزل می تواند از تردد زیاد او جلوگیری کند.

البته گاهی نیز ممکن است به دلیل مشکلات کاری، شخص امکان مراجعه حضوری به آزمایشگاه را نداشته باشد. در چنین شرایطی نیز می توان از روش نمونه گیری در منزل یا محل کار استفاده نمود.

مزیت های نمونه گیری در منزل چیست؟

نمونه گیری در منزل از چند نظر برای افراد مفید است که برخی از مهم ترین مزیت های آن عبارت اند از:

 • صرفه جویی در وقت
 • عدم نیاز به حضور در مکان های شلوغ مخصوصا در شرایط کرونا
 • عدم نیاز به رفت و آمد در خیابان های شلوغ و پرتردد
 • عدم نیاز به حضور مکرر در آزمایشگاه برای آزمایش هایی که نیاز به تکرار دارند
 • کمک به افراد مبتلا به مشکلات حرکتی
 • امکان مشاهده نتایج به صورت آنلاین
 • ثبت تمامی اطلاعات شخصی فرد برای آزمایش های بعدی
مزایای نمونه گیری در منزل
مقایسه نمونه گیری آزمایشگاهی در منزل و آزمایشگاه

برای چه آزمایش هایی می توان از نمونه گیری در منزل استفاده کرد؟

انجام نمونه گیری در منزل معمولا محدودیتی وجود ندارد. به طوری که تقریبا برای همه آزمایش ها می توان این کار را در منزل انجام داد. برخی از آزمایش هایی که می توانند با رعایت شرایط پس زمینه از طریق نمونه گیری در منزل انجام و مورد تفسیر قرار گیرند عبارتند از:

 • آزمایش های هورمونی
 • آزمایش هماتولوژی
 • آزمایش های بیوشیمی
 • آزمایش های تشخیص مولکولی بانک خون
 • آزمایش ادرار
 • آزمایش مدفوع
 • آزمایش خون
 • آزمایش اسپرم
 • آزمایش بزاق
 • آزمایش ژنتیک
 • تست قند خون
 • تست بارداری
 • تست اعتیاد
 • تست ایدز
 • تست هپاتیت
 • آزمایش کرونا، کووید19 یا (تست PCR)

   

امروزه دستگاه های مختلفی برای انجام انواع نمونه گیری در نظر گرفته شده اند. به همین دلیل، گرفتن نمونه را می توان به راحتی در منزل انجام داد و در نهایت جواب آزمایش را به صورت آنلاین دریافت نمود.

برای چه آزمایش هایی می توان از نمونه گیری در منزل استفاده کرد؟
انجام آزمایش پزشکی در منزل

افرادی که برای نمونه گیری در منزل حاضر می شوند چه مشخصاتی دارند؟

از آن جا که لازم است امنیت و سلامت افراد در محل زندگی آن ها حفظ شود، بنابراین افرادی که برای نمونه گیری در محل حاضر می شوند باید ویژگی های زیر را داشته باشند:

 • برخورداری از صلاحیت فردی و اجتماعی
 • دارای تخصص متناسب برای اجرای آزمایش
 • عدم سو پیشینه
 • برخورداری از سوابق کاری مرتبط
 • مسئولیت پذیر بودن
 • داشتن سابقه واکسیناسیون
 • دریافت آموزش های لازم در زمینه ایمنی و فنی

هر شخصی که قرار است در یک موسسه یا مرکز درمانی فعالیت داشته باشد، ابتدا باید مراحل مصاحبه های فردی و تخصصی را پشت سر بگذارد. سپس در صورت داشتن صلاحیت و پذیرش شرایط موسسه می تواند مشغول به کار گردد. به این ترتیب، موسسه می تواند بدون نگرانی، از این افراد برای انجام نمونه گیری در منزل استفاده نماید.

نمونه گیری خون در منزل

برای ارزیابی دقیق‌تر شرایط پزشکی بیمار، نمونه گیری تشخیصی خون، صورت میگیرد. شما می‌توانید با مرکز خدمات پرستاری تهران درمان جهت انجام آزمایش خون در منزل به صورت کاملا ایمن و بی خطر تماس بگيريد.

نمونه گیری خون در منزل
انجام آزمایش خون در منزل

جمع آوری نمونه‌های خون و سایر نمونه‌های بیولوژیکی برای درک، پیشگیری و درمان بیماری بسیار مهم است. جمع آوری نمونه خون یک روش پرکاربرد برای تشخیص و پایش بیماری‌ها است. به لطف این آزمایشات، اغلب می‌توان از انجام معاینات طولانی و گاهی دردناک اجتناب کرد. با این حال، برای برخی افراد این می‌تواند دردناک، آزاردهنده و ناخوشایند باشد. اینکه چه روشی برای جمع‌آوری نمونه خون استفاده می‌شود تا حدی به ماهیت وضعیت مورد آزمایش بستگی دارد، اما معمولاً نمونه گیری شامل وارد کردن یک سوزن در ورید است. پس از رگ گیری، نمونه خون برای بررسی به آزمایشگاه‌ انتقال داده می‌شود. وضعیت خون اطلاعات مفیدی در مورد وضعیت کلی سلامت بیمار را بازتاب میدهد؛ یعنی بیماری‌ها و شرایط خاص سلامتی فرد را نشان میدهد. این راه حل تشخیصی، عامل بسیار مهمی برای کنترل ارگانیسم های مضر موجود در خون است.

حدود 5 دقیقه طول می کشد تا پزشک یا متخصصین آزمایشگاه نمونه خون را  بگیرند. نمونه خون از بازو، دست، انگشت یا گوش، بسته به تجزیه و تحلیلی که باید انجام شود، گرفته می شود. قبل از گرفتن نمونه خون، یک تورنیکه (الاستیک) محکم روی بازو قرار می گیرد. این کار باعث تجمع خون و پر شدن وریدها می‌شود تا نمونه خون به راحتی گرفته شود. به منظور جلوگیری از باکتری، پوست قبل از گرفتن نمونه خون توسط الکل یا بتادین ضدعفونی می‌شود.

نمونه گیری خون در منزل تهران

افرادی که ساکن تهران هستند و خود یا عزیزانشان به دلیل شرایط سلامتی امکان حضور در کلینیک و آزمایشگاه‌ را برای انجام تست خون ندارند میتوانند نمونه گیری خون در منزل را درخواست نمایند. انجام این نوع آزمایشات در منزل باعث می‌شود تا بیمار بدون نگرانی و اضطراب تست های لازم را انجام دهد. این خدمت می‌تواند نتایج دقیق تر نیز به همراه داشته باشد. نمونه گیری خون در منزل با روش‌های مختلفی انجام می‌شود.

نمونه گیری خون در منزل تهران
انجام تست خون در در منزل

برخی از انواع روش‌های جمع‌آوری نمونه خون عبارتند از:

نمونه گیری شریانی

نوعی از جمع آوری خون است که می‌توان آن را در منزل یا محیط بیمارستانی انجام داد که برای شناسایی اختلالات متابولیک، تنفسی، سطح گازهای خون، الکترولیت و… است. اگرچه این روش به طور کلی بی خطر است، با این حال انجام این آزمایش توسط افراد غیر ماهر باعث افزایش خونریزی، به ویژه در بیماران مبتلا به انعقاد خون خواهد شد. نمونه گیری شریانی روش تهاجمی تر نسبت به رگ‌گیری است، بنابراین باید با احتیاط بیشتری انجام شود.

نمونه برداری از رگ (رگ گیری)

رگ‌گیری رایج ترین روش برای جمع آوری خون از بیماران بزرگسال است. جمع آوری از یک ورید سطحی در اندام فوقانی، مانند ورید کوبیتال میانی در بازو صورت می‌گیرد. این ورید نزدیک به پوست است و اعصاب بزرگ زیادی در نزدیکی آن قرار ندارند. در نتیجه بیمار کمتر احساس درد و ناراحتی خواهد کرد. رگ گیری برای انواع آزمایش مانند پروفایل لیپیدی، سطح گلوکز، شمارش کامل خون(CBC) کاربرد دارد.

نمونه برداری از انگشتان

در این روش معمولا مقداری خون از نوک انگشت بیمار گرفته می‌شود. نمونه برداری از انگشتان به سرعت به پایان می‌رسد و نیاز به آمادگی بسیار کمی دارد. این به کاهش استرس و اضطراب در بیماران، به ویژه در کودکان و بزرگسالان عصبی کمک می‌کند. از این نوع رگ گیری برای اندازه گیری سطح گلوکز خون در بیماران دیابتی استفاده می‌شود.

نکته مهم: به طور معمول شب قبل از تست خون بیمار باید شام سبک بخورد و روز بعد ناشتا آزمایشات را انجام دهد. از انجام تمرینات ورزشی سنگین قبل از انجام تست نیز باید خودداری کرد.

نمونه گیری خون نوزاد در منزل

یکی از مهمترین دغدغه‌های والدین هنگام نمونه گیری خون نوزاد ترس از شکسته شدن سوزن یا آسیب رگ و پوست نوزاد است. به طور معمول نمونه گیری خون در نوزادان از طریق پاشنه پا انجام میشود. این روش برای نوزادان درد کمتری به همراه دارد. از طرفی با سهولت و ایمنی بیشتری انجام میشود.

گاهی برای کاهش احساس درد ممکن است از پماد های بی حس کننده نیز استفاده شود. نمونه گیری نوزاد در منزل باید زیر نظر متخصصان یا پرستاران اطفال انجام شود تا از هرگونه حادثه یا آسیب احتمالی پیشگیری شود.

نمونه گیری خون نوزاد در منزل
انجام نمونه گیری تست خون نوزاد در منزل

هزینه نمونه گیری در منزل چقدر است؟

نمونه گیری در منزل به عنوان یک روش کمک کننده برای افراد کم توان حرکتی و یا افراد پرمشغله به حساب می آید. از آن جا که لازم است اشخاص در محل زندگی یا کار فرد متقاضی حضور یابند، طبیعی است که هزینه هایی در نظر گرفته شود. به طور کلی، هزینه نمونه گیری در منزل شامل موارد زیر می شود:

 • هزینه ایاب و ذهاب فرد یا افرادی که در محل حاضر می شوند
 • هزینه آزمایش یا آزمایش های مورد نظر بر اساس قوانین وزارت بهداشت

هزینه نمونه گیری در منزل معمولا هنگام ثبت درخواست اینترنتی پرداخت می شود. اما این مساله به شرایطی که آزمایشگاه یا مرکز درمانی برای پرداخت وجه مشخص می کند نیز ربط دارد.

مرکز تهران درمان ؛ ارائه دهنده خدمات نمونه گیری آزمایشگاهی در منزل

یکی از با سابقه ترین مراکز انجام تست های تشخیصی، مرکز خدمات پرستاری تهران درمان است. این مرکز با بهره گیری از پرسنل خوب و کادر حرفه ای با حضور در منزل شما، خدمات نمونه گیری آزمایشگاهی برای انجام برنامه های چکاپ دوره ای منظم و غربالگری جهت پیشگیری بسیاری از بیماری های بدون علامت در مراحل ابتدایی را با تفسیر و ترجمه نتیجه آزمایشات انجام می دهند. بنابراین، چنانچه به هر دلیلی نمی توانید در آزمایشگاه های تخصصی حضور پیدا کنید، می توانید از طریق راه های ارتباطی از قبیل پیج اینستاگرام تهران درمان و یا تماس با مرکز پرستاری تهران درمان اقدام کنید.

درخواست مشاوره رایگان و استعلام قیمت خدمات

برای مشاوره رایگان توسط مشاورین ما فرم زیر را پر کنید.(کارشناسان ما در سریع ترین زمان، با توجه به الویت درخواست ها، با شما تماس می گیرند)

همچنین می توانید با شماره های 02177530617 و 02177531124 برای خدمات در تهران تماس حاصل نمایید

پیمایش به بالا

درخواست فوری

در موقعیتی اورژانسی هستید و به خدمات ما نیاز دارید؟
با تهران درمان تماس بگیرید یا فرم زیر را تکمیل نمایید

logo

تلفن های تماس تهران درمان به صورت 24 ساعته :

Skip to content